PODCAST: CAFIN TALKS

Podcast o všem, co hýbe podnikovými financemi. Své zkušenosti a názory s vámi budou sdílet zkušení odborníci, CFOs, controlleři a vývojáři, kteří pomáhají zlepšovat dennodenní chod firem.

#49 Jak české firmy přicházejí na chuť Supply Chain Financing platformám

Ještě před deseti lety u nás žádné platformy pro financování dodavatelského řetězce neexistovaly. Firmy měly desítky až stovky odběratelů a s nimi v průběhu času uzavřené různé podmínky splácení faktur. S růstem počtu odběratelů pak rostl chaos v souhrnu pohledávek a často i problém s likviditou. To se změnilo s příchodem platformy Roger na trh. A právě o Supply Chain financování pomocí Rogera si povídáme v dalším dílu CAFIN TALKS. Roger původně vznikl jako takové eBay na pohledávky. Na jedné straně byly podniky, které do něj poslaly fakturu za svým velkým odběratelem, a na druhé straně byly investoři, kteří pohledávky na platformě koupili. Časem si Rogera všimla Alza a chtěla systém upravit na míru. A nyní? Polovina objemu českého e-commerce jde přes platformu Roger a největší hráči ji mají všichni. Není divu. Po implementaci vidí dodavatel real-time všechny své pohledávky, ale také si může zkrátit splatnost faktur odběratelů až na tři dny. Co dalšího platforma nabízí? Jaký je trend financování dodavatelského řetězce v zahraničí a proč vám banky nikdy nenabídnou stejné podmínky? To vše se dozvíte od našeho hosta Adama Šoukala, se kterým si povídá moderátor Roman Smetana.

#48 Od analýzy dat po organizaci schůzek: Microsoft Copilot a jeho využití ve firmách

V dalším dílu CAFIN TALKS si povídáme s Romanem Haluzíkem z Konica Minolta IT Solutions. Tématem našeho rozhovoru je umělá inteligence, kterou Microsoft nabízí ve svých produktech. Tzv. Microsoft Copilot nabízí 20 různých řešení copilotů/botů v rámci produktů Microsoftu. Pro firmy jsou zajímavé zejména možnosti v balíku Microsoft 365. Můžete využít Copilota v klasických programech jako Excel, PowerPoint, Outlook nebo Power BI. Můžete ho požádat o analýzu při kontrole obchodního plánu, vyhledání vhodné cílové skupiny mezi vašimi zákazníky a následně o navržení schůzky přes Teams, kde vaše zjištění proberete s týmem. V podcastu se ale bavíme i o dalších možnostech využití Copilota, o jeho implementaci, nebo o tom, proč je dobré řešit umělou inteligenci ve firmě systémově a nenechávat to na individuálních iniciativách zaměstnanců. S naším hostem si povídá Roman Smetana.

#47 Odstranění ručního přepisování daňových dokladů uvolní ruce účetním a zpřesní přehled o finančních tocích

Dřív CFOs neměli šanci udržovat přehled o “malých” účtenkách, což zkreslovalo informace o finančních tocích. Dnes je možné vidět tato data okamžitě. Systém Alice, o kterém si povídáme, se zaměřuje na automatizaci základních a opakujících se úkonů jako je přepisování daňových dokladů do účetního programu. Umí si totiž sám extrahovat data z papírových i digitálních účtenek a faktur. To šetří čas účetním a snižuje chybovost, která může vzniknout překlepem sebešikovnější/ho účetní/ho. Implementace nejen Alice, ale účetních systémů obecně, však často naráží na odpor právě účetního oddělení, které se obává změn ale i o svou práci. Jak tedy prolomit ledy a přesvědčit účetní týmy k používání? A co dalšího ještě Alice umí?

V tomto díle CAFIN TALKS si moderátor Roman Smetana povídá s Jaroslavem Ždímalem ze společnosti Redque o digitalizaci v účetnictví.

#46 S Vladislavem Hanákem o výhodách moderních forecastingových systémů

Tradiční Excel má ve finančních odděleních své pevné místo, ale moderní plánovací systémy mohou firmám poskytnout daleko větší flexibilitu a připravenost na různé scénáře. Zvládnou do predikcí zahrnout různé neočekávatelné faktory jako růsty cen surovin, zpožďování dodávek nebo globální krizové situace. Jak tedy nesmrtelný Excel nahradit nebo doplnit flexibilnějším systémem a ukončit firemní Excel-hell? Jaké výhody přináší systém Apollo a jak rychle lze přejít na nový způsob plánování? S Vladislavem Hanákem si povídá moderátor Roman Smetana.

#45 AI v datové analýze: Nebojte se technologií, štěstí přeje odvážným

Technologické nároky se neustále zvyšují a všichni se stále snažíme držet tempo s dobou. Pravdou je, že to nikdy neskončí a je třeba se učit pořád. Aktuálně se samozřejmě většina firem snaží zjistit, jak by jim mohla pomoci AI. V dnešní epizodě CAFIN TALKS se zaměříme na to, jak může AI pomoci v datové analýze. S Adélou Suchou a Markem Sochou jsme si povídali o tom, jak v Seyfor vyvinuli chatbota jako doplněk do PowerBI. Tohoto chatbota můžete do PowerBI vložit stejně snadno jako třeba graf, a pak už se ho můžete dotazovat a hledat souvislosti ve vašich datech. Také jsme probírali, na jakých technických základech je chatbot postavený, jak je to s bezpečností dat, které mu svěříte, nebo jak zvyšovat datovou gramotnost ve firmě.

Roman Smetana, CFO, Inovan si povídal s Adélou Suchou a Markem Sochou ze společnosti Seyfor.

#44 Dluhopisová jízda v podání českých drah

České dráhy vydaly letos v červnu dluhopisy za 8 miliard. Investoři projevili obrovský zájem a celkově objednali dluhopisy za téměř 14 miliard korun, což výrazně převýšilo plánovaný objem dluhopisů a zároveň to představuje historicky nejsilnější poptávku po individuální emisi korporátních dluhopisů na domácím trhu vůbec.

Jan Bolek, CFO, DEK si k mikrofonu pozval Lukáše Svobodu, člena představenstva a náměstka generálního ředitele ČD pro ekonomiku a nákup, aby s ním probral detaily celé emise.

#43 Controlling a finance ve světě automobilů a kreativity: zkušenosti finančního ředitele

V této epizodě si Ondřej Matyáš, CFO České Filharmonie pozval zkušeného finančního ředitele, Jana Hořického z DDB Prague. Porovnávali svět controllingu a finančního řízení ve 2 odlišných prostředích – v automobilovém gigantu Škoda Auto a v kreativní agentuře DDB.

Probrali, jak se žije finančnímu řediteli v kreativním prostředí a jaké nástroje a metody používají pro kalkulace a forecasty. Řeč přišla i na rozdíly mezi US GAAP a IFRS v oblasti plánování a také rytmu plánování, a jak vlastně funguje takové kvartální tempo ve firmě.

A co by Honza rád býval věděl před 10 lety a co by mu bývalo usnadnilo život?

#42 Controlling pod drobnohledem

Ondřej Matyáš, Finanční ředitel České filharmonie se spolu s Jirkou Zajíčkem, Group Senior Controller ze společnosti CETIN ponořili do světa controllingu a probrali hned několik zajímavých témat.

  • Oceňování nehmotných aktiv - Jak správně ocenit nehmotná aktiva a jaký to má dopad na vaše finanční výkazy?
  • Controlling v regulovaném byznysu - Do jaké míry ovlivňuje controlling CETINU fakt, že se jedná o regulovaný byznys?
  • Pravidlo 72 - Jirka nám vysvětlí své pravidlo 72 a jak ho aplikuje v praxi.
  • Datová základna - Proč je v controllingu důležitá kvalitní datová základna?
  • Controlling investic - Jak efektivně řídit a kontrolovat investice ve vaší firmě?

#41 Průvodce Robotickou Automatizací Procesů

Michal Polesný se tentokrát se svými hosty Janem Rapalou a Zdeňkem Kabátkem ze společnosti NEOOPS ponořil do světa robotické automatizace procesů (RPA) . Společně prozkoumali, jak může tato technologie transformovat způsob, jakým firmy fungují. Naši hosté odpovídali na klíčové otázky, které se často objevují při zvažování RPA:
Co to znamená robotická automatizace procesů?
Je možné si s RPA nástroji automatizovat daný proces sami?

Zjistíte, že ačkoli byl začátek RPA primárně zaměřen na velké firmy, dnes je tato technologie dostupná a výhodná i pro malé a střední podniky. Dozvíte se, že začít s RPA není nikdy pozdě a že je zvláště vhodné pro rutinní činnosti a přesně definované procesy.

Diskutujeme také rozdíly mezi umělou inteligencí (AI) a RPA a podíváme se na to, která oddělení v organizaci mohou z RPA těžit nejvíce. Nakonec se věnujeme i otázce lidského faktoru a jak překonat možný odpor ze strany zaměstnanců, kterým právě rutinní činnosti vyhovují? Získáte cenné rady, jak komunikovat přínosy RPA a zajistit hladkou implementaci změn ve vašem týmu.

#40 Chief future officer aneb evoluce role CFO

Poslední roky kladou na práci finančních ředitelů vysoké nároky a jejich agenda se čím dál tím více proměňuje. Na významu nabývají témata jako je digitalizace, kybernetická bezpečnost, ESG a udržitelnost nebo řízení lidí. Na kterou oblast by se měli zaměřit a kde budovat svoje silné stránky?

Michal Polesný si z křesla finančního ředitele povídal s Kateřinou Krebsovou, která se ve společnosti Horváth věnuje projektům v oblasti change managementu a řízení lidí. 

#39 Digitální nástroje nám mohou zjednodušit život

V druhém rozhovoru s Katkou Švidrnochovou si naši moderátoři Honza Bolek a Standa Beránek povídali o digitálních nástrojích, které můžeme využít směrem k osobní produktivitě i v rámci projektového řízení a task managementu.

#38 Digitalizace je o lidech a jejich digitálním mindsetu

V této epizodě podcastu jsme se ponořili do světa nových technologií a digitální transformace s Kateřinou Švidrnochovou. Prozkoumali jsme podstatu digitalizace a její vliv na firemní prostředí. Kateřina nám odhalila svůj pohled na digitální mindset a jak může přispět k efektivnímu zjednodušení procesů. Klíčové může být pravidelné digitální vzdělávání a sdílení dobré praxe. Zvídavé otázky Kateřině pokládali Jan Bolek a Stanislav Beránek.

#37 Bezpečnost v digitálním věku: stav a výzvy v kybernetické ochraně firem

Jaký je stav kybernetické bezpečnosti v českých firmách? Jaká je ideální míra investic do této oblasti a jaké jsou nejčastější prohřešky vůči cybersecurity? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídala Irena Hýsková, CEO Thein Security.

#36 Nový zákon o účetnictví: hlavní změny a implementace

Proč je nový zákon o účetnictví na stole po 34 letech? A z jakého důvodu je potřeba? To je jedna z prvních otázek, která nás napadne při zmínce této nové legislativy. Michal Polesný, CFO Thein si povídal s Jiřím Sedláčkem z BDO a diskutovali také hlavní změny, které tento nový zákon přinese a na co by se měli firmy v rámci jeho implementace připravit?

#35 S Edou Shlepetskyym o možnostech inteligentní automatizace

Jak se do současných technologických řešení promítá generativní AI? Jak ChatGPT mění náš styl práce a způsob naší komunikace? A co je taková worst practice neboli na co při automatizaci a implementaci nových technologií nezapomenout? Michal Polesný, CFO, Thein si povídal s Eduardem Shlepetskyym, CEO Ective.

#34 Jak pochopit vztahy mezi účetnictvím a finančním řízením

Jak to vypadá, když se sejde odborník na finanční účetnictví a IFRS a odborník na controlling a manažerské účetnictví? Tomáš Nekvapil zpovídal Libora Vaška a hovořili především o tom, jak pracovat s informacemi z finančních výkazů. Diskutovali o tématech jako jsou odpisy, účtování nehmotných aktiv a proces vytváření rezerv. A co myslíte Vy, je fotbalový hráč aktivum? :-) 

#33 Co to je generativní AI a jaký vliv má na firmy?

Technologie AI se za poslední rok ukázala jako významný sociokulturní fenomén. Jak se taková generativní AI učí a jak je možné ji ve firmách využít? Je dobré si interně vychovat vlastní zaměstnance zkušené v používáním nástrojů AI? Nejen o tom si Mirek Umlauf povídal Honzou Romportlem, CEO, Elin.ai | Deep Tech Partner, Presto Ventures | AI Consultant.

#32 Digitalizace nejsou jen aplikace, ale celý přístup

Konica Minolta IT Solutions Czech pomáhá firmám s digitalizací všech klíčových procesů. Cílem je finanční optimalizace, zrychlení a usnadnění práce. Co vše je dnes v této oblasti možné? Jaké cesty vedou k digitalizaci a jak nejlépe postupovat? Je dobré systémy customizovat za každou cenu? S Janem Jeníkem z Konica Minolta IT Solutions si povídal Miroslav Umlauf.

#31 Kybernetická bezpečnost a nová směrnice NIS2

Jaké hlavní změny přináší směrnice NIS2? Kterých odvětví se bude týkat nový zákon o kybernetické bezpečnosti? Do čeho by měla firma v oblasti kybernetické bezpečnosti investovat? A kde vůbec začít? Moderátor konference IT pro FINANCE Roman Smetana si povídal s Liborem Šrámem z BDO.

#30 Umělá inteligence ve finančním plánování

Jak se využívá umělá inteligence v oblasti finančního plánování? Jaké typy dat jsou nejdůležitější pro trénování modelů AI a jak neuronové sítě zvládají složitost finančních dat? Jak toto všechno ovlivňuje rozhodovací procesy ve finančním plánování a jak může lidská odbornost tyto automatizované přístupy doplňovat?  Nejen na tyto otázky odpovídal Michal Nový ze společnosti Neit consulting.

#29 Elektronická správa dokumentů

Proč je dobré digitalizovat i jiné dokumenty než jen ty účetní? V této epizodě uslyšíte, jaké dokumenty mohou snadno elektronicky spravovat i firmy menší velikosti a kolik tím mohu ušetřit času a peněz. Roman Smetana z divize Inovan si povídal s Jiřím Cmíralem z DOCU-X.

#28 A kdo je Vaším průvodcem digitalizací?

Na jaké úrovni je digitalizace a automatizace ve firmách? Je používání různých nástrojů a přidávání systémů digitalizace vždy opravdu efektivní? Nezapomínáme v celém procesu automatizace na dostatečnou kybernetickou bezpečnost? A není celá digitalizace paradoxně hlavně o lidech? O těchto otázkách diskutují moderátoři konference IT pro FINANCE Roman Smetana a Miroslav Umlauf.

#27 Konverzační AI v praxi

Poslechněte si příklady konkrétních situací, ve kterých se umělá inteligence osvědčila. Luboš Urbančok z coworkers.ai mimo jiné zodpoví, jak probíhá trénování voicebota/ chatbota nebo jak probíhá stavění automatizačních scénářů.

#26 Jak v dnešní době efektivně plánovat

Co je při finančním plánování nejdůležitější a koho do plánování zapojit. Jakou roli hraje datová kvalita a datová kompletnost. Nejen o tom si Roman Smetana povídal s Vladislavem Hanákem, CEO společnosti ADEOS.

#25 Možnosti důchodového systému v ČR

Jaké strategie se v českém důchodovém systému nabízejí? Kolik penzijních fondů na trhu v ČR existuje a jaká je jejich výkonnost?

S Alexandrem Kozlovem si povídal Stanislav Beránek a Jan Bolek.

#24 Jak se připravit na ESG reporting

Jaké nároky kladou na své klienty z hlediska udržitelnosti banky a jaká data je tedy dobré sbírat a měřit? Jak banky nahlíží na tzv. ESG riziko?

S Blankou Svobodovou z Komerční banky si povídali Stanislav Beránek a Jan Bolek.

#23 Jak získat dobrého controllera?

Na co vše slyší uchazeči o zaměstnání? Uvádět nebo neuvádět mzdu v inzerátech s nabídkou pracovních pozic? Controlling a finance jsou digitální pozice, které jsou převážně o datech. Umožňujeme svým zaměstnancům se učit digitální dovednosti?

To je jen několik otázek, na které odpovídal Tomáš Ervín Dombrovský z LMC.
Moderátory této epizody jsou Stanislav Beránek, CFO Lagardere Travel Retail a Jan Bolek, CFO DEK.

#22 S Karlem Čermákem o úspěchu i úskalích byznysu s chovatelskými potřebami

Jaké jsou zvláštnosti byznysu s chovatelskými potřebami a co vše potřebujete splnit, když si chcete otevřít veterinární kliniku? Jak zdigitalizovat a zefektivnit procesy v české rodinné firmě? Michal Polesný, CFO OREA Hotels & Resorts si tentokrát povídal s Karlem Čermákem, CFO Plaček Pet Products.

#21 S Liborem Vaškem o digitalizaci financí a účetnictví

Elektronicky komunikujeme, automatizujeme procesy a plánování, využíváme roboty a v poslední době se snažíme zapojit i umělou inteligenci. O tom všem může být digitální transformace firem.

Jaké jsou hlavní faktory úspěšné transformace a digitalizace firemních procesů

Nejen o tom si Stanislav Beránek, CFO Lagardere Travel Retail a Jan Bolek, CFO DEK povídali s Liborem Vaškem z katedry finančního účetnictví a auditingu VŠE v Praze a autorem podcastu Pro(fi) účetní.

#20 V Dáme jídlo na změny nečekají, sami je vyvolávají

Jaké změny proběhly během posledních let v oblasti tzv. food delivery? Co vše si český zákazník může online objednat?
Nejen o tom si Stanislav Beránek a Jan Bolek povídali s Alicí Bednaříkovou ze společnosti Delivery Hero, pod kterou spadá Dáme jídlo nyní nově Foodora.

#19 Měli by všichni rozumět financím?

Dnešní rychlá doba klade nároky na vedoucí i v nefinančních pozicích a určitá finanční gramotnost může pomoci k efektivnějším byznys rozhodnutím. Všichni manažeři by tedy měli být do jisté míry finančními odborníky.

Co vše je dobré z podnikových financí znát?

O tom si Olga Cechlová povídala s Tomášem Nekvapilem, zkušeným finančním manažerem a lektorem Controller Institutu Praha.

#18 Tomáš Kubíček o možnostech digitální transformace ve firmách

Automatizace nám může pomoci k větší efektivitě, a tedy i produktivitě. Nastává tedy ve financích věk robotů? Jak ve firmě správně nastavit tzv. digital mindset? A co to znamená process mining a task mining?
Moderátor letošního ročníku CFO FUTURE Michal Polesný si jako svého hosta pozval odborníka na digitální transformaci firem Tomáše Kubíčka z BDO.

#17 Jak s riziky pracovat v účetnictví?

Je tvorba rezerv v účetnictví používána adekvátně k predikovaným rizikům? Jak s riziky v účetnictví pracovat a jaké nástroje k tomu můžeme použít?
Nejenom o tom si Ladislav Šimek povídal s Tomášem Nekvapilem.

#16 "Don´t panic" aneb jak v byznyse s nadhledem zvládnout i nejisté období

Proč je i v nejisté době dobré dlouhodobě plánovat? A kdo plní funkci operativního plánování? Nejen o tom si Ladislav Šimek z Central Europe Industry Partners povídal se Stanislavem Beránkem z Lagardere Travel Retail.

#15 Jak na řízení rizik v roce 2023 – pohled výrobní firmy

Jak často se rizikům v rámci plánování věnovat? Je řízení rizik pouze úkol pro risk manažera nebo je to v dnešní době úkol pro další oddělení?
Ladislav Šimek z Central Europe Industry Partners si povídal s Romanem Smetanou z Inovan divize.

#14 Budget a řízení rizik

Co pro Michala Polesného znamená řízení rizik? Je situace v hotelovém byznysu jiná než před 5 lety co se rizik týká? Čelí tento obor nějakým specifickým rizikům a jak je zahrnout do plánování?
Ladislav Šimek z Central Europe Industry Partners si povídal s Michalem Polesným, CFO OREA Hotels & Resorts

#13 Jak se ve farmaceutickém byznyse dají řídit rizika?

Je současná situace pro podnikání ve farmacii příležitostí nebo hrozbou? Je řízení rizik spíše systematická nebo ad hoc záležitost? Změnil vnímání a chápání rizika nějak rok 2022?
Ladislav Šimek z Central Europe Industry Partners zpovídal Juraje Bónu, CFO Dr.Max Slovensko

#12 Nejistota a řízení rizik – pohled Ladislava Šimka

S jakým časovým horizontem při práci s nejistotou pracovat? Jak systematicky rizika řídit a je situace jiná než před 5 lety?
Olga Cechlová z CAFIN se ptá Ladislava Šimka z Central Europe Industry Partners

#11 CFO OUTLOOK očima Štěpána Křečka

Jak vidí ekonomický poradce premiéra a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček hlavní ekonomické ukazatele jako je míra inflace, kurz CZK/ EUR a kurz CZK/ USD? Trefili se naši CFOs ve svých odhadech? A jaká je situace na českém realitním trhu? Nejen na to se ptala Olga Cechlová z České asociace pro finanční řízení (CAFIN).

#10 Přínosy zavedení platformy Archiles pro digitalizaci a automatizaci finančních a účetních procesů

Proč je meziroční růst trhu v oblasti IDP (Intelligent Document Processing) plánovaný až na úrovni 35-40%? Jak fungují tzv. document centric businesses a jakým způsobem pracují s digitalizací a automatizací?
O tom si Roman Smetana povídal s Karolem Marešem z Archiles.

#9 Elektronické schvalování faktur a podrobná alokace nákladů

Tomáš Holánek z INSIO software si s Romanem Smetanou povídal o tom, že schválení faktury nemusí končit pouze jejím prostým zaúčtováním. Probrali například i téma jako "paralelní workflow" a jak může zefektivnit chod firmy.

#8 Jak v rámci firmy komunikovat firemní strategii?

Každá firma by si ráda udělala pořádek v datech, tak aby data vyprávěla příběh a byla srozumitelná. Ale jak na to? Jak změnit roli controllingu od sběrače dat na pomocníka při jejich interpretaci? A jak provázat firemní KPI se strategií a motivací zaměstnanců? O tom si Roman Smetana z Inovan podvídal s Janem Huškem, ředitelem v INEKON SYSTEMS.

#7 Sledování nákladů v době nejistoty

S rostoucími náklady se teď potýká každý. Jakou chybu dělají firmy nejčastěji při sledování nákladů? Dnešním hostem Romana Smetany je Jakub Šmerda ze společnosti intecs.

#6 Daty řízená společnost

Jak to vypadá, když data řídí naše firmy? A jak je možné tento stav využít v plánování? O tom si Roman Smetana povídal s Janem Felsenbergem ze společnosti GIST.

#5 Jak efektivně pracovat a řídit svůj tým v hybridní době?

Jaké jsou hlavní výzvy, které ovlivňují práci na dálku? Nezapomínáte na specifika hybridní práce, která ovliňují kybernetickou bezpečnost Vaší firmy? Tyto otázky zodpoví Lukáš Okál z Microsoft.

#4 Jak se vypořádat s nákladným vývojem aplikací?

Proč je vývoj aplikací drahý a digitalizace pomalá? A proč by firmu měl vůbec zajímat vývoj a nějaká digitalizace? Na to se v dnešní epizodě Dalibora Houfka z jetveo ptá Roman Smetana, Global Finance Director v Inovan.

#3 Jak správně uchopit digitalizaci účetnictví a dalších procesů?

Kolik % manuální práce dokážeme uspořit digitalizací účetnictví? A kam dle Roberta Soudného z wflow.com spěje svět účetnictví díky postupující digitalizaci?
Nejen tyto otázky pokládal Roman Smetana Global Finance Director v Inovan.

#2 Data Governance jako moderní způsob řízení a správy dat.

Jak souvisí Data Governance s datovou kvalitou? Je v praxi reálné dosáhnout „jednoho zdroje pravdy“? To jsou jen některé z otázek, na které odpovídá Tomáš Frnka ze společnosti Billigence. Moderátorem je Roman Smetana Global Finance Director v Inovan.

#1 Zaplatí nám? Aneb jak důležité je prověřování finančního zdraví firem.

Jakým způsobem lze společnosti prověřovat? A co jsou varovné informace pro naše další obchodní rozhodování? Dnešním hostem je Jakub Tyle, Product Manager & Consultant z CRIF – Czech Credit Bureau.